Zazdrość stanowi nieodłączny element każdej bliskiej relacji. Oczywiście zdrowa zazdrość jest wyrazem troski i głębokich uczuć do drugiej osoby. Jednakże istnieją także inne rodzaje zazdrości, które idą w parze z negatywnymi uczuciami, takimi jak; poczucie rozżalenia, samotności, uczucie zranienia, złości, zaborczości i inne. Nadmierna irracjonalna zazdrość może prowadzić do wielu problemów w relacji, a nawet do jej rozpadu. Dlatego też warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym uczuciem.
Uczucie zazdrości – rodzaje zazdrości
Zazdrość może być powodowana przez wiele, różnych czynników. Przede wszystkim bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia zazdrości adekwatnej do sytuacji od tej irracjonalnej. Ta pierwsza forma zazdrości jest jak najbardziej zrozumiała i pojawia się w związkach bardzo często. Natomiast zazdrość irracjonalna jest całkowicie bezpodstawna. Taka forma tego uczucia może pojawiać się w przypadku zaburzenia własnej wartości, czy niskiej samooceny. Wynika ona najczęściej z błędów postrzegania drugiej osoby i jej relacji z innymi ludźmi. Niestety, ale taka forma zazdrości jest szczególnie niebezpieczna dla każdej relacji.
Uczucie zazdrości – jak sobie z nim radzić?
Aby poradzić sobie z uczuciem zazdrości, należy na początku poznać przyczynę jej występowania. Bardzo często są to wydarzenia z przeszłości, które mają duży wpływ na teraźniejszość. Jednym z głównych powodów zazdrości stanowi brak zaufania. Powoduje on wiele niejasnych sytuacji, ciągłe poczucie zagrożenia i niepewności co do drugiej osoby. Aby zwalczyć uczucie ciągłej zazdrości, przede wszystkim uwierz w siebie i zaakceptuj swoją osobę. Do zazdrości w związku bardzo często prowadzi ciągłe porównywanie się z innymi osobami. Warto unikać takiego zachowania, gdyż przyczynia się ono do powstania kompleksów, czy obniżeniu samooceny.
Zazdrość – jak jej unikać?
Warto znaleźć sobie pasje, czy zainteresowania, które wypełnią Ci czas. W ten sposób koncentrujesz się na sobie, nie na sprawach partnera, czy partnerki. Bardzo ważna jest także odpowiednia komunikacja. Rozmowa może rozwiązać wiele problemów, dlatego też warto mówić w związku o swoich potrzebach, czy zmartwieniach. Bardzo często zazdrość w związku pojawia się poprzez niewyjaśnione, czy nierozwiązane sytuacje. W takich sytuacjach kluczowym elementem jest szczera rozmowa. Chorobliwa zazdrość w relacjach prowadzi do negatywnych uczuć, które mogą przyczynić się do jej rozpadu. Jeśli poczujesz się samotnie, bądź chcesz urozmaicić życie łóżkowe, zapoznaj się z asortymentem seks shop online Area69, gdzie znajdziesz wiele ciekawych gadżetów, między innymi; maska psa BDSM.
Zazdrość jest uczuciem, które pojawia się w wielu relacjach. Oczywiście istnieją różne rodzaje zazdrości. W sytuacji, gdy pojawia się osoba trzecia, a partner, czy partnerka się nią interesuje, zazdrość jest jak najbardziej uzasadniona. Jednakże istnieją także uczucia irracjonalne, które są zupełnie bezpodstawne i mogą doprowadzić nawet do rozpadu danej relacji. Istnieją także sposoby, które bywają pomocne w walce z zazdrością.